17 Mayıs 2021

Depo Kamera Sistemi

ile wpntr

İş yeri kamera sistemleri, ofis ve iş yerlerinde kullanılan, ev kamera sistemlerinden farklı olarak kullanım alanına göre görüntü netliği, kullanıcı yetkilendirme özellikleri ön planda tutularak kullanıcılar tarafından tercih edilen sistemlerdir.

İş yeri kamerası özellikleri nelerdir?

İş yeri kamerası, iç ortam da kullanılacağı zaman dome kamera dış ortam da kullanılacağı zaman bullet kamera kullanılmalıdır. Firmamızın önerisi; kuyumcu, döviz bürosu ve para trafiğinin yoğun olduğu mekanlarda görüntü çözünürlüğü yüksek olan ip kamera sistemi tercih edilmeli, fakat kullanıcı talebine göre Ahd, hd cvi ve hd tvi güvenlik kameraları da kullanılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken başlıca husus; para okuma kamerası olarak bilinen, çözünürlük kalitesi yüksek ve otomatik ya da manuel zoom yapabilen lensli kameraların tercih edilmesidir.

İş yeri kamerasını, ev kamera sistemlerinden ayıran başlıca özelikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Kamera çözünürlükleri yüksek olmalıdır

Kameraların lens özellikleri yakınlaştırma ve uzaklaştırma (zoom) özelliklerini barındırmalıdır.

Dvr kayıt cihazının, kullanıcı yetkilendirme, sistemi detaylı konfigüre etme özelliklerine sahip olması gerekmektedir.

İp güvenlik kamera sistemleri, görüntü çözünürlük kalitesi, kurulum ve kullanım aşamalarındaki sağlamış olduğu avantajlar sebebiyle, firmamız tarafından en çok tercih edilen ve tavsiye edilen sistemler arasındadır.

İp kameralar, dış yapısı itibariyle diğer kamera modelleriyle büyük bir benzerlik göstermesine karşın, bağlantı yapısı olarak farklı bir segmentte yer almaktadır. İp kamera, network kablosu aracılığıyla nvr kayıt cihazına bağlanmakta ve görüntü akışını bu yolla sağlamaktadır.

Görüntü netliği olarak sıralandığı zaman, güvenlik kameraları arasında ilk sıralarda yer alan ip kameralar, fiyat olarak diğer kamera modellerine oranla biraz daha yüksek seviyelerde yer alıyor.

Daha çok avm, fabrika ve kamera sayısının fazla olduğu, dolayısıyla kablo metrajının çok yüksek olduğu ve birden fazla merkezden izleme, kontrol ve kullanıcı yetkilendirilmesi yapılacak mekanlar için kullanılan ip kamera sistemleri, poe’li (Power over Ethernet) yani ethernet üzerinden güç-enerji ve poe’siz olarak ta kullanılabilmektedir.

Poe’li ip kamera sistemlerinde sadece network kablosu yeterli gelmekte, harici bir güç kablosuna ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu bağlantı şekli en stabil ve önerilen kullanım şeklidir. Daha ekonomik bir yöntem olan poe’siz ip kamera kullanımında ise kameranın enerji beslemesi için harici bir güç kablosuna ihtiyaç duyulmaktadır.

İp kamera kayıt cihazı

İp kamera kayıt cihazı ya da bilinen adıyla nvr kayıt cihazı. İp kameralar, takılacak alana montaj edilmeden önce, her bir ip kamera için ip numarası verilir. Nvr kayıt cihazına kameralar bağlandıktan sonra, cihazın konfigürasyon ayarlarından, ip kamera için daha önce belirlenmiş olan ip numaraları otomatik bul ya da manuel bul seçenekleri kullanılarak ip kamera kayıt cihazına tanıtılır. Bu işlemler neticesinde ip güvenlik kamera sistemi kullanılabilir hale gelmiş olur. Nvr kayıt cihazı olmadan ip kameralar herhangi bir sunucuya bağlanmamışsa kameraların görüntüleri kayıt altına alınamamaktadır. Nvr cihazı, ip kamera sistemi için tamamlayıcı niteliktedir.

Kablosuz ip kamera nedir?

İp kamera, ya da halk dilinde kablosuz kamera olarak bilinen güvenlik kamerası, aslında kablosuz değildir. Network bağlantısı kullanıldığı için toplumumuzda bu tip kameralara, kablosuz kamera da denmektedir. Bizi arayan bir çok müşterimizin ortak talebi de kablosuz ip kamera kullanarak, bulundukları mekanda kablo görüntüsünün olmasını istememeleridir. Fakat burada bir yanılma söz konusu olmaktadır. Çünkü mevcut şartlarda tüm kameralar en azından elektrik enerjisini kullanabilmek için muhakkak bir kabloya ve adaptöre ihtiyaç duymaktadır. Yani kısacası; kablosuz kamera diye bilinen ürün aslında ip kameradır.